Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

KURUMUMUZDA "18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ GÜNÜ ANMA PROGRAMI" DÜZENLENDİ
22.03.2023

 

 

       “Kahraman Mehmetçiğin” 108 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı Çanakkale Geçilmez Destanı ve bu zafer uğruna canlarını feda eden şehitlerimiz anısına Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda program düzenlendi.

     

       Vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı olan  Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü kapsamında düzenlenen programda günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma ve şiir sunumu yapılmıştır.

 

     Programda Çanakkale Zaferinde Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele,  dünya tarihi üzerinde yarattığı etki, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasındaki  tezahürü üzerine belgesel sunumu yapılmıştır.

 

       Kurum personeli ile tutuklu-hükümlülerin katıldığı programın son bölümünde; 18 Mart 1915 günü Çanakkale Zaferi’nde kald ırdığı 276 kiloluk top mermisi ile İngiltere’ye ait Ocean zırhlısını dümeninden vurup kontrolden çıkmasına ve bir mayına çarpıp batmasına sebep olarak savaşın seyrinin değişmesini sağlayan Seyit Onbaşı ile ilgili “Seyit Onbaşı” draması canlandırılmıştır.

 

        Her zaman gönlümüzde yaşayacak aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin kahramanlıklarla dolu hatıraları, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere inanarak emanet ettiği Cumhuriyetimizin yaşatılmasının en büyük teminatı olacaktır. Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun aziz şehitlerimizi minnetle anıyoruz.

 

Adres

Adalet Mah. Adalet Sk. Sincan Kampüs Yenikent - Sincan / ANKARA

Telefon

0312 589 50 76

0312 254 00 14

E-Posta

ankara.2nltcikisaretadalet.gov.tr