Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Kurum Hakkında

 

CEZA İNFAZ KURUMU FİZİKİ KONUMU

 

Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz, Sincan-Sincan şehir merkezine 8 km. uzaklıkta kurulan Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü içerisinde yaklaşık 45.900 m2 alan içerisinde, idare binası ve 6 blok üzerine kurulmuş olup, yüksek güvenlikli ve orta güvenlikli olarak adli hükümlü ve tutuklular ile terör hükümlü ve tutukluları kullanıma açılmıştır.

 

* Fiziki Yapı

Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda 65 adet koğuş, 40 adet tekli oda bulunmakta olup bunlardan 2 adeti ise müşahede amaçlı kullanılmaktadır. Odalarda mutfak, banyo ve tuvalet ile ortak kullanım alanı ve avlu mevcuttur.
 

Kurumda 4 adet açık görüş yeri ile 7’şer kabinden oluşan 2 adet toplam 14 avukat görüş yeri vardır. 5 adet kapalı görüş yeri olmak üzere bu görüş yerlerinde toplam 44 adet görüş kabini vardır. İç mekanda ayrıca Merkez Kontrol odası, müdahale ekibi odası, Kantin, revir, terzi, berberhane, her blok’a ait infaz ve koruma odası ve yine her blok merkez kontrol odası, mevcut olup, müdahale odasının üst kısmında kütüphane ve blok üstlerinde derslikler ile iş atölyeleri bulunmktadır. Ayrıca bir adet kapalı spor salonu ile 2 adet açık futbol sahası mevcuttur.

* Lojman Durumu

Kurumumuza ait 39 adet lojman bulunmakta olup tamamı kampus içerisindedir.Kurumumuza tahsisi yapılan bu lojmanlar talepte bulunan kurum personellerine oluşturulan Konut Tahsis Komisyonunca hizmet durumlarına göre tahsis edilmektedir.

* Isınma

Kurumumuzun ve lojmanların ısınması doğal gaz kalorifer sistemi ile gerçekleştirilmektedir.

* Aydınlatma

Kurumunun Elektrik ihtiyacı BEDAŞ Müdürlüğünden karşılanmaktadır. Elektrik kesintisi durumunda Kurumumuza ait UPS kesintisiz güç kaynağı tarafından ve ayrıca Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan jeneratörlerce de desteklenmektedir.

* Su İhtiyacı

Kurumumuzun su ihtiyacı Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından belirlenen saatler içerisinde sıcak su ve soğuk su olarak karşılanmaktadır.

* Banyo İhtiyacı

Kurumumuz oda sisteminde olduğundan hükümlü ve tutukluların odalarında banyo bulunmakta olup sıcak su saatlerinde istedikleri zaman banyo yapma imkanına sahip bulunmaktadırlar.

* Çamaşırhane

Kapalı Ceza İnfaz Kurumu işyurdumuz iş kollarından Çamaşırhane Atölyesinde hükümlü ve tutukluların belirli bir program dahilinde hijyen kuralları gözetilerek kişiye özel filelerde çamaşırları yıkanmaktadır.

* Revir

Kurumumuz bünyesinde bir adet revir, bir adet muayene odası ve diş ünitesi bulunmakta olup, Kurumumuzda hasta hükümlülere ve tutuklulara Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilen aile hekimi ve 5 adet kadrolu sağlık memuru tarafından muayene edilmekte ve gerekli tedavileri yapılmaktadır. Kurumda tedavisi mümkün olmayanlar durumlarda ileri tetkik ve tedavi için Kampüs yada Üniversite ve Devlet Hastahanelerine sevk edilmektedir.

* Açık ve Kapalı Spor Alanları

Kurumumuza ait bir adet kapalı çok amaçlı salon ile iki adet açık ve güvenlikli spor salonu, 3 adet bilardo masası, 2 adet langırt 1 adet masa tenisi bulunmakta olup, belirlenen proğram dahilinde hükümlü ve tutuklular bu spor salonlarından faydalanabilmektedirler.

* Açık ve Kapalı Görüş Alanları

Kurumda 4 adet açık görüş yeri ile 7’şer kabinden oluşan 2 adet toplam 14 avukat görüş yeri vardır. 5 adet kapalı görüş yeri olmak üzere bu görüş yerlerinde toplam 44 adet görüş kabini vardır.Kurumumuzda hükümlü ve tutuklular için hafta içerisinde mesai saatlerinde her oda için ayrı ayrı belirlenen yarım saatten az ve bir saatten çok olmayacak şekilde düzenlenmiş bulunan saatlerde ziyaretçileri tarafından bulunan kapalı görüş alanlarında görüş yaptırılmaktadır. Kurumumuzda her ayın ilk haftası Kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen aylık eş, çocuk görüşü ve her ayın son haftasında yine tüzükle belirlenen arkadaş görüşleri yaptırılmaktadır.

 

GÜVENLİK

 

* Dış Güvenlik

Kurumumuzun dış güvenliğinden Ceza İnfaz Kurumu Tabur komutanlığı silsilesi ile Jandarma teşkilatı sorumlu bulunmaktadır. Kurumumuza ait sevk ve nakil işlemleri Açık Ceza İnfaz Kurumuna ait araç ile Jandarma tarafından gerçekleştirilmektedir.

* İç Güvenlik ve İdari işler

Kurumumuzun iç güvenliğinden 1 Kurum Müdürü, 5 Kurum 2. Müdürü, 2 İdare Memuru, 1 Sayman, 2 Psikolog, 4 Sosyal Çalışmacı, 3 Öğretmen, 16 İnfaz Koruma Başmemuru, 213 İnfaz Koruma Memuru, 1 Bilgisayar Teknisyeni, 1 Elektronik Teknisyeni, 1 Elektrik Teknisyeni ve 2 Teknisyen tarafından yürütülmektedir.

* UYAP Projesi

Kurumumuzda Ulusal Yargı Ağı Projesi kapsamında İnfaz Birimi, Mahkum Kabul ve Kurum Müdürlerine ait tutuklu ve hükümlü kayıtları girilmiş olup, ilgili diğer birimlere bilgisayar ve sertifika kurulum işlemleri devam etmektedir.

* Telefon Görüşmeleri

Kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutuklulardan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlüsü 15 günde bir diğer tüm hükümlü ve tutuklular ise gerekli belgeleri tamamlamak ve yakınlıklarını belgelemek suretiyle Kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen kişilerle idare tarafından belirlenen saatlerde belirlenen sürede görüştürme yapılmakta olup, yapılan tüm telefon görüşmeleri kayıt altında tutulmaktadır.

 

EĞİTİM VE SOSYAL FAALİYET ÇALIŞMALARI

 

Kurumumuzun asıl görevinin eğitim ve sosyal faaliyetler olması nedeniyle önem ve  öncelik verilen konular eğitim ve sosyal faaliyetler olmaktadır. Kurumumuzda hükümlü ve tutukluların rehabilitasyonu öncelikli olarak, hükümlü ve tutukluların tahliyeleri sonrasında topluma kazandırılmasalı ve aynı zamanda kişilerin tahliye sonrasında işe yerleştirmelerinin yapılabileceği kurslar ve faaliyetler düzenlenmeye çalışılmaktadır. Bu konuda eğitim ve psiko-sosyal servisimiz hükümlü ve tutukluları teşvik etme yönünde çalışmalarda bulunmaktadırlar. Psiko-sosyal servisimiz ile eğitim servisimiz birlikte çalışmak suretiyle hükümlü ve tutukluların sorunları çözme, bireysel ve grup danışmanlığı, aileleri ile uyumları, kendi aralarında uyumları ve toplu yaşamı öğrenme destekleri, kişilerin toplumla oryantasyonu, beden gelişimlerinin sağlanması ve sportif faaliyetler için gereken girişimleri yaparak desteklemelerde bulunmaktadır.

Cezaevi öğretmenince okuma – yazma kursları, bilgisayar, muhasebe, elektrik tamiri, karo fayans, berberlik, inşaat boyacılığı, gümüş işlemeciliği, bilgisayar destekli çizim, ahşap doğramacılığı, bilgisayarlı muhasebe, ahşap boyama, satranç, ilk yardım, basketbol, dart, badminton, gibi kurumumuzun açıldığı günden bu güne kadar toplam 123 adet iş meslek kursu, okuma yazma kursları ve sosyal kültürel kurslar açılmış olup, bu kurslara toplam 1361 hükümlü ve tutuklu katılmış ve 1270 kişi başarılı olmuş ve belge almıştır. Halen Kurumumuzda açık ilköğretim okulunda 27 hükümlü ve tutuklu, açıköğretim lisesinde 36, Açık Öğretim fakültesinde ise 9 hükümlü –tutuklu okumaktadır. Kurumumuz açıldığından bu güne kadar 18330 adet hükümlü-tutuklular tarafından kitap okunmuştur. 26 tane konser verilmiş, bu etkinliğe 6330 hükümlü-tutuklu katılmıştır. Kurumumuzda 93 kez konferans verilmiş bu konferanslara 7750 hükümlü-tutuklu katılmıştır. Kurumumuzda 2011 yılı içerisinde Türkiye ceza infaz kurumları 4. badminton şampiyonası yapılmış ve etkinliğe 18 ceza infaz kurumundan toplam 90 sporcu hükümlü ve tutuklu katılmıştır. Müdürlüğümüzce; Halk Eğitim Merkezi ve İş Kur İl Müdürlüğü ile temasa geçip çeşitli meslek edinme ve beceri kursları açılmaktadır. Bu kurslara başarılı olanlara belge verilmektedir. Koğuşlar arası voleybol, badminton, ve futbol turnuvaları düzenlenerek 1.,2.ve 3.ye çeşitli ödüller verilmektedir. Gemi, resim, hamak gibi elişi çalışmaları yapılmaktadır. İl ve İlçe müftülüğünce görevlendirilen vaizler kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutuklulara bakanlık müfredat programları doğrultusunda iyileştirme çalışmaları yapmaktadırlar.

 Kurumumuza ait kütüphanemizde 1036 kayıtlı kitabimiz bulunmakta olup açıldığımız tarihten bu yana 1474 adet kitap hükümlü ve tutuklular tarafından okunmuştur.

Adres

Adalet Mah. Adalet Sk. Sincan Kampüs Yenikent - Sincan / ANKARA

Telefon

0312 589 50 76

0312 254 00 14

E-Posta

ankara.2nltcikisaretadalet.gov.tr